معرفی وبلاگ
وبلاگ اختصاصی روستای بسیار زیبای ورنکش
دسته
حسين رشيدي كارشناس بيمه
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 4849
تعداد نوشته ها : 7
تعداد نظرات : 1
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

بازدید کننده محترم

با سلام

ابتدا خیر مقدم عرض نموده خدمت شما سرور گرامی برای ورود به وبلاگ روستای ورنکش و کمال تشکر و قدردانی را داریم.لازم به توضیح است در صورت تمایل جهت دانلود فایل منظره های زیبای روستای ورنکش میتوانید از محل تعیین شده در آخر صفحه استفاده نمایید و یا در صورت نیاز به پشتیبانی آنلاین برای جوابگویی هرچه بهتر به شما بازدید کننده محترم در خصوص سئوالات احتمالی با مدیریت وبلاگ آماده ارائه سرویس می باشد.به کانال تلگرام روستای ورنکش بپیوندید:                                                               telegram.me/r_varankesh        

          

                                                                      با تشکر

                                                                   مدیریت وبلاگ

دسته ها :
1392/11/20 5 بعد از ظهر

روستاي ورنكش:

 از توابع بخش تركمانچاي شهرستان ميانه مي باشد

وجه تسميه اين روستا :

*يكي اينكه در قديم الايام محل رنگرزي بوده

 *ديگري اينكه محل زايل شدن ورم را گويند

ورنكش (با فتحه واو و را كاف و سكون نون) = محصول دير رس را نيز گويند.

روستاي ورنكش داراي بيش از 1500 نفر جمعيت دائمي است كه با توجه به فصول كاري ده الي پانزده درصد به اين جمعيت افزوده ميشود. شغل بيشتر اهالي كشاورزي ودامداري مي باشد. ازمحصولات عمده  آن مي توان به گندم وجو و از ميوه هاي سردرختي مي توان به محصولسيب و زردآلو اشاره كرد . در كنار اينها عسل طبيعي را هم مي توان نام برد.روستا داراي دهياري،مركز بهداشت و درمانگاه،مدارس ابتدايي و راهنمايي ، دبيرستان شبانه روزي پسرانه مي باشد. فاصله از مركز بخش تركمانچاي حدود 23 كيلومتر و از مركز شهرستان حدود60 كيلومتر است. براي رسيدن به اين روستا از جاده مواصلاتي بين ميانه و تبريز از سه راهي عجمي و روستاهاي چپقلو ، صومعه پايين ، چناقبلاغ و صومعه بالا عبور كرده ودر دامنه سبز بزغوش به اين روستا رسيد. روستا داراي مزارع و باغات سر سبز بوده و با وجود خشكسالي به لطف داشتن چندين حلقه چاه عميق پر آب طراوت خود را حفظ كرده است. مردم اين روستا به حسن شهرت و  مذهبي بودن زبانزد منطقه مي باشند. در جريان جنگ تحميلي بيش از 20 نفر شهيد و جانباز تقديم وطن خود نموده است. داراي 6 مسجد و حسينيه بوده كه 2 مسجد داراي جامعيت بيشتر بوده و 4 مسجد مربوط به 4 هيئت  عزاداري مي باشد.

 

نقشه هوايي روستاي ورنكش


دسته ها :
1392/11/20 5 بعد از ظهر

 1-امامزاده علي اشرف (ع) ازجمله اماكن مقدسي كه مردم روستا به آنها احترام خاصي قائلند امامزاده علي اشرف هست كه در جنوب روستا در يك قبرستان قديمي است كه در آن بنايي نهاده اند كه در ايام محرم ،اربعين و 28 صفر ودر ساير روزها مردم جهت عرض تسليت و برپايي مراسم روضه و اداي نذورات در اين مكان مقدس جمع مي شوند كه به ياد ماندي ترين لحظه در روز عاشورا كه تمامي چهار هيئت زجير زنان و سينه زنان و ناله كنان گرداگرد حريم مقدس جمع شده و به عزاداري سالار شهيدان مي پردازند . اين مكان داراي هيئت امنا بوده كه نذورات حاصل را صرف توسعه و نگهداري اين مكان نموده و در صورت اضافه بودن جهت منافع عام المنفعه صرف مي گردد . لازم به ذكر است كه امامزاده داراي سنگ نوشته بوده كه به گفته پيشينيان در آن لوح اطلاعاتي بوده كه شجره نامه امامزاده بوده كه در ايام قديم همراه با سنگهايي قيمتي كه بعنوان تزيين به كار رفته بوده مفقود گرديده است. ان الله بصير بالعباد بنابراين پس از تفحصفراوان نتوانستيم اطلاعاتي در مورد اجداد امامزاده مذكور در وبلاگ ثبت نماييم.

2 – مصلي كوهي كه روستا در دامنه آن بنا گرديده كه محل اقامه نماز باران وذبح قرباني براي استغاثه به در گاه احديت مي باشد . اين كوه مشرف به تماميروستا بوده و نسبتا كم ارتفاع مي باشد.

3- ميدان امام حسين (ع) كه محل برگزاري مراسم شبيه خواني بوده و محل قبرستان قديمي روستا مي باشد كه اين ميدان در محله پايين روستا بوده و هنگام حركت كاروان عزاداري در مسير عبور به امامزاده مي باشد.

4- مسجد علي بن ابيطالب (مسجد پايين) كه بنا بر قول مشهور مدفن يكي از اولياء الله بوده و مردم محلي در داخل مسجد نزديك به ضلع غربي را مدفن ايشان مي ذانند والله اعلم در اين روستا محلهاي تاريخي از قبيل حمام قديمي كه متاسفانه اخيرا تخريب گرديده قيز قالاسي كه جنبه تاريخي دارد سنگهايي ازقبيل آت نشاني دوه داشي ، كوللوكللر ،دده قبري وساير موارد را مي توان نامبرد.سلسله جبال بزغوش كه همزمان با مواد خروجي آتشفشانهاي سهند و سبلان ارتفاع يافته در 18 كيلومتري جنوب شهرستان سراب و 35 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد . طول اين رشته كوه 120 كيلومتر و عرض آن بين 40 تا 45 كيلومتري متغيير مي باشد . جهت آن شرقي – غربي بوده و تا دره قرانقوچاي كه آن را از دامنه شرقي سهند جدا مي سازد ادامه دارد . دامنه هاي سرسبز و زيبا و مراتع وسيع محل اسكان ايلات و عشاير و دامپروران و روستائيان اطراف مي باشد . بطوري كه سراب به صورت يكي از قطب هاي مهم دامپروري در سطح كشور در آمده است . بزغوش داراي چشمه هاي متعدد آبگرم از جمله اسب فروشان ، بوشلو ، سقزچي ، الله حقي ، بويوك وئي ، شالقون و جلده باخان مي باشد . شاخه هائي از رودخانه تلخه رود يا آجي چاي از دامنه هاي شمالي اين كوهستان سرچشمه مي گيرد . ميانگين بارش ساليانه منطقه بين 400 تا 500 ميليمتر بوده كه اكثراً در ماه هاي سرد سال به صورت يخ و برف بر روي قلل منطقه انباشته شده و در فصلهاي بهار و تابستان بسوي اراضي حاصلخيز مجاور جاري ميگردد.بعد مسافت اينمنطقه نسبت به شهرها و مراكز مهم و نيز وجود كوهستان بلند همانند سبلان درشمال منطقه باعث گرديده كه استقبال كمتري توسط كوهنوردان ساير استانها به جز آذربايجان جهت صعود اين قله صورت گيرد . ما توجه همه دوستداران طبيعت و كوهنوردي را به اين قله بكر و زيبا جلب مي نمائيم . همچنين دامنه هاي بزغوشدر صورت سرمايه گذاري و عمران و آبادي منطقه مي تواند به صورت يكي از قطب هاي مهم صنعتي ، كشاورزي و تفريحي استان درآيد . بلندترين قله در نقشه هاي معتبر جغرافيائي در اين منطقه به ارتفاع 3303 متر از سطح دريا و 1600 متر نسبت به زمينهاي اطراف همين رشته كوه يعني بزغوش است . اين قله از دو مسير صعود ميگردد

الف – مسير جنوبي به مبدا صعود از روستاي ورنكش كه براي كوهنوردان آسانترين راه از طريق ميانه مي باشد

ب – مسير شمالي به مبدا صعود از روستاي اسب فروشاندسته ها :
1392/11/20 5 بعد از ظهر
زمستان در روستابهار در روستاتابستان در روستابهار 93 (عيد نوروز)

 


دسته ها :
1392/11/20 4 بعد از ظهر

عزاداري در مشهد مقدس

دسته ها :
1392/11/20 1 بعد از ظهر


(شهيد عبدالله صمدي ورنكش)

نام: عبدالله صمدي ورنكش

تاريخ ولادت: 1344/7/21
نام پدر: محمد جعفر
محل تولد: ميانه
محل شهادت: دارخوين (جاده اهواز-آبادان)
تاريخ شهادت: 1364/01/21
محل مزار: گلزار شهداي امامزاده علي اكبر (ع) چيذر

(شهيد شاپور سلطاني)


نام:شاپور سلطاني

تارخ ولادت:1348/8/4

نام پدر:سيف علي

تاريخ شهادت:1367/1/9

محل شهادت:

محل مزار:ميانه-تركمنچاي-روستاي ورنكش

درچهارم آبان ماه سال 1348 در تكرار نامكرر آواز پاييز كودكي در روستاي ورنكش از توابع شهرستان ميانه ديده به جهان گشود كه نامش را شاپور گذاشتند.او در خانواده اي فقير اما مؤمن و متعهّد و پاي بند به احكام اسلامي زندگيرا آغاز كرد. شش ساله بود كه قدم در راه كسب علم و دانش گذاشت و همراه تحصيل، در كار دامداري كمك حال خانواده شد. بعد از اتمام دوره ي ابتدايي عشق به ادامه ي تحصيل به دليل نبودن مدرسه ي راهنمايي در روستا او را راهي بندر تركمن كرد.
شاپور در كنار درس و فعاليت هاي درسيو كار بنايي، به كمك برادر مي شتافت تا هم كمك حال او باشد و هم هزينه ي تحصيل خود را پيدا كند. كودكي بيش نبود كه آرزوي آموزگار شدن بر دلش نشست. بارها و بارها محو در رؤياي آموزگاري، جذبه ي حضور در كلاس و بودن با دانش آموزان وجودش را پر كرد.
او آرزو داشت تا به فرزندان محروم ميهن خصوصاً كودكان محروم روستا خدمت كند و آن ها را با باغ سبز علم ومعرفت آشنا سازد. همين عشق او را بعد از اتمام دوره ي راهنمايي براي ثبت نام در دانشسراي تربيت معلم به بستان آباد كشاند.
مسجدخانه ي دوم او بود و شاپور در كلاس هاي قرآن و مراسم مذهبي حضوري فعال داشت و بيشتر اوقات فراغتش به مطالعه ي كتب مذهبي مي گذشت. وي براي تشكيل كتابخانه در مسجد روستا زحمت فراوان كشيد و كتاب هايي كه او به كتابخانه اهدا كرده، هنوز هم به يادگار مانده است. اخلاق خوب، شجاعت و فروتني، مهرباني و صبوري او را از ديگران ممتاز مي كرد.
هم زمان با تحصيل در دانشسراي تربيت معلم، تحولات فكري و روحي خاصي در او پديدآمد. وي هميشه برادران و خواهران خود را به نماز اول وقت و پرهيز از دروغ وغيبت و بدگويي از ديگران توصيه مي كرد.
شاپور پله هاي به خدا رسيدن را به پاي دل مي رفت تا اين كه در سال 1366 عازم جبهه شد وبعد از هفت ماه حضور در جبهه در تاريخ نهم فروردين ماه 1367 در سنّ نوزده سالگي بر اثر بمباران شيميايي در منطقه ي حلبچه هنگام عمليات والفجر 10 به درجه ي رفيع شهادت نايل آمد.نقل از پايگاه  يادگاه


(شهيد رحيم حسن پور )


شهيدرحيم حسن پور متولد 1335 در يك خانواده مذهبي در روستاي ورنكش متولد گرديدو تا ششم ابتدايي در اين روستا تحصيل نمود پس از ترك تحصيل همراه پدر به آهنگري مشغول گرديد در سال 56 به خدمت سربازي اعزام گرديدپس از خدمت ازدواجنمود پس از انقلاب در كميته هاي انقلاب فعاليت نمود .

پس از آغاز جنگ تحميلي در آذر ماه 59 به جبهه اعزام و در عمليات هاي مختلف شركت نمود.

دراين ايام بعنوان تداركاتچي ،راننده آمبولانس و راننده قايق بودكه در عمليات خيبر زحمات زيادي متحمل شد.و نهايتا در عمليات بدر در حين حمل مجروحين و شهدا بدرجه رفيع شهادت نايل شد .پيكر پاكش در وادي رحمت تبريز آرام گرفت.

از خصوصيات بارز شهيدحضور فعال در مساجد و پايگاهها و كمك به افراد بي بضاعت بود

سه فرزند شامل 2 دختر و 1 پسر از شهيد به يادگار مانده و ضمنا شهيد رحيم مدتيهم در صدا و سيماي مركز آذربايجان به عنوان مسئول حراست مشغول بود.يادش گرامي باد( شهيد ابراهيم شمس )نام:ابراهيم شمس ورنكشي

 تاريخ ولادت:1346/3/4

نام پدر:قردشعلي

تاريخ شهادت:1365/11/12

محل شهادت:ميانه

محل مزار:ميانه-تركمنچاي-روستاي ورنكش


( شهيد ولي عابدي )
نام:ولي عابدي ورنكش

 تاريخ ولادت:1341/5/4

نام پدر:عبدالرزاق

تاريخ شهادت:1359/8/10

محل شهادت:سرپل ذهاب

محل مزار:گلزار شهداء بهشت زهرا تهران


( شهيد علي حسن زاده )نام:علي حسن زاده

تاريخ ولادت:1344

نام پدر:اروجعلي

تاريخ شهادت:1365/6/27

محل شهادت:

محل مزار:ميانه-تركمنچاي-روستاي ورنكش

شهيد حسين نجف زاده

 

نام:حسين نجف زاده

فرزند:عباسعلي

تاريخ ولادت:1348

تاريخ شهادت:1369/7/8

محل شهادت:گيلانغرب

 

شهيد محمد علي اسماعيلي

 

نام:محمد علي اسماعيلي

فرزند:حسين

تاريخ ولادت:1347

تاريخ شهادت:1367/3/21

محل شهادت:دشت ذهاب

 

شهيد ملكعلي اسماعيلي

 

نام:ملكعلي اسماعيلي

فرند:نصرت اله

تاريخ ولادت:1342

تاريخ شهادت:1363/6/1

محل شهادت:پيرانشهر

 

شهيد سلمان سلطاني

 

نام:سلمان سلطاني

فرزند:

تاريخ ولادت:1340

تاريخ شهادت:1361/5/10

محل شهادت:بوكان


دانلود نماهنگ شهداي دانشجو

(دانشجوي شهيد قربان رشيدي )
نام:قربان رشيدي ورنكشي

تاريخ ولادت:1347/2/2

نام پدر:خان حسين

محل تولد:ميانه

رشته تحصيلي:عمران

تاريخ شهادت:1367/3/29

محل شهادت :شلمچه

محل اعزام:دانشگاه صنعتي امير كبير(پلي تكنيك تهران)

محل مزار:گلزار شهداي بهشت زهرا تهران


ديدار جمعي از دانشگاهيان اميركبير با خانواده شهيد قربان رشيدي ورنكش

معاونتفرهنگي جهاددانشگاهي واحد صنعتي اميركبير با همكاري اداره كل شاهد و ايثارگران در راستاي برنامه ديدار از خانواده‌هاي معظم و معزز شهداي دانشجوي دانشگاه صنعتي اميركبير، اين‌بار از خانواده محترم شهيد قربان رشيدي ورنكش دانشجوي دانشكده مهندسي عمران و محيط زيست در روز دوشنبه 5 دي ماه ديدار نمودند ، در اين ديدار نمايندگاني از دفتر شاهد و ايثارگر و تعدادي از دانشجويان هيئت رهروان شهدا مسئولين جهاددانشگاهي را همراهي نمودند.
حضوردانشگاهيان در منزل شهيد با استقبال بسيار زياد خانواده شهيد قرارگرفت. برادر شهيد ضمن خوش آمدگويي و ابراز خشنودي از حضور دانشجويان و مسئولين، اين عمل خداپسندانه را ستود. ابتدا آقاي مهندس آهنگر معاون فرهنگي واحد ضمنابراز خرسندي از حضور در اين محفل معنوي سخناني از سابقه اين ديدارها ايراد نمودند. وي گفت هدف از برگزاري اين ديدارها را آشنايي دانشجويان با هدف مقدس اين شهيدان و آشنايي با واژه شهيد و شهادت است.
آقايمهندس آهنگر از برادر شهيد خواستند تا در مورد اين شهيد بزرگوار توضيحاتي بدهند. برادر شهيد كه از اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي بودند ضمن تشكر از اينديدار و سر زدن به خانواده شهدا را باعث تجديد خاطرات براي خانواده‌ها و باعث خوشحالي آنها دانستند. ايشان سخناني جالب درباره شهيد ايراد نمودند و هدف اين شهيد را دفاع از مملكت و ناموس مملكت دانستند. وي گفت شهيد نه تنهادر زمينه درسي بلكه در ورزش و اخلاق نيز سرآمد بودند ، ايشان از شهيدان بهعنوان قهرمانان ملي ياد كردند كه متعلق به همه مردم هستند و اگر اين شهدا نبودند مملكت نيز نبود و آنها اسوه ايثار و شجاعت بودند و ما بايد فرهنگ‌سازي كنيم تا نسل خوبي تربيت شود.
در پايان اين مراسم معنوي لوح و هديه‌اي به رسم ياد بود به خانواده شهيد تقديم گرديد.


لينك دانلود موزيك شهداي گمنام از مجيد يحيايي


دسته ها :
1392/11/20 11 صبح
دوستان و همشهريان عزيز با توجه به نياز،شناخت و معرفي شخصيت ها،اماكن و پيشينه تاريخي زادگاهمان و براي شناخت بيشتر و بهتر بازديد كنندگان و اطلاعات و آمار صحيح مستلزم ياري شما عزيزان است.لذا با ارسال مطالب خود به ايميل  hosseinrashidiv@yahoo.com و يا با تلفن همراه 09361283854 اين بنده حقير جهت  ياري تماس حاصل فرماييد.


لينك دانلود تصاوير بسيار زيباي روستاي ورنكش
دسته ها :
1392/11/20 10 صبح
X